Dovoľujeme si vás upozorniť, že testy autoškoly na tejto stránke už nie sú aktualizované.
Niektoré otázky a odpovede preto už nemusia byť správne.

« Zobraziť všetky kvízy

KVÍZ: Autoškola na automatickú prevodovku: je to správne rozhodnutie?

Autoškola na automat?

Kľúčové informácie v tomto článku:

  • sú na Slovensku kurzy autoškoly iba na autá s automatickou prevodovkou?
  • koľko stojí kurz autoškoly na automat?
  • aké sú výhody autoškoly na automat?
  • aké sú nevýhody autoškoly na automat?
  • má zmysel robiť si kurz autoškoly na autá iba s automatickou prevodovkou?

 

Už aj na Slovensku existujú autoškoly, ktoré ponúkajú výcvik s automatickou prevodovkou. Možno si viacerí z vás poviete, že ide o najväčšiu hlúposť na svete a každý by mal prejsť riadnym výcvikom s manuálnou prevodovkou.

Pravdou však je, že Európa ako posledná odoláva trendu automatických prevodoviek. Austrália či Spojené štáty sa s manuálom rozlúčili už pred desiatkami rokov a dnes si za veľkou mlákou vyberie tradičnú prevodovku len zhruba 5 percent vodičov.

Záujem o samočinné prevodovky pritom rastie aj u nás a čoraz viac nových áut sa predáva s automatom. Niektorí menej šikovní alebo vystrašení záujemcovia o vodičský preukaz uvažujú nad touto možnosťou výcviku. Môžu sa tak lepšie sústrediť na podstatnejšie veci než radenie rýchlostí, napríklad značky či okolitú premávku.

autoškola na automat

Výhody autoškoly na automat sú pomerne jednoznačné:

  • keď si vodič nikdy neplánuje kúpiť auto s manuálom, potom ho ani nepotrebuje vedieť ovládať;
  • komu sa zdá byť používanie spojky komplikované a príliš náročné na pozornosť, sa takto môže plne sústrediť práve na bezpečnú jazdu;
  • diverzifikácia vodičských oprávnení môže priniesť lepšiu štatistiku o preferenciách vodičov ako pre štát, tak pre automobilky;
  • podobné rozdelenie vodičských oprávnení už existuje aj vo svete motoriek – napríklad držitelia oprávnenia VO skupiny B môžu riadiť aj motocykle s max. výkonom 11 kW a s max. zdvihovým objemom motora 125 kubických centimetrov, ale iba s automatickou prevodovkou (alebo jej alternatívou). Ak chcú títo šoféri riadiť aj motorku s manuálnou prevodovkou, musia si dorobiť konvenčný „vodičák na motorku“, ktorého sa cena sa pohybuje okolo 600 až 650 eur.

automat

 

Napriek tomu by si mal každý záujemca o kurz s týmto druhom prevodovky ešte raz dobre premyslieť, aby sa vyhol možným problémom. Neskôr vás môže toto rozhodnutie výrazne obmedzovať.

Nevýhody autoškoly na automate je teda tiež hneď niekoľko.

Tou menej zásadnou je cena samotného kurzu na auto s automatickou prevodovkou. Za danú skutočnosť môže najmä vyššia obstarávacia hodnota vozidiel s týmto komfortným prvkom, a to až o niekoľko tisíc eur. Do ceny kurzu autoškoly sa to môže premietať ako desiatky eur navyše.

Ďalšiu vec, ktorú by bolo dobré mať na pamäti, je obmedzenie týkajúce sa vedenia vozidla s manuálnou prevodovkou. Napriek tomu, že ste spravili rovnaké testy aj praktické skúšky ako ostatní, získané vodičské oprávnenie vám neumožňuje šoférovať vozidlo s manuálom.

Pokiaľ by ste sa tak v budúcnosti chceli z akéhokoľvek dôvodu naučiť radiť prevodové stupne ručne, musíte zavítať do autoškoly znovu. Tentokrát vám však bude stačiť zjednodušený kurz pozostávajúci z kondičných jázd a praktickej skúšky na aute s manuálnou prevodovkou.

Po zaplatení výcviku a správneho poplatku vám bude toto obmedzenie z vodičského preukazu odobrané.

« Zobraziť všetky kvízy